מכון ראוּת קורא לממשלה לבחון תפיסה חדשה לפיתוח אזורי הפריפריה

גידי גרינשטיין, מנכ"ל המכון, יציג מחר ב-9:00 בכנס שדרות בנוכחות שר התמ"ת, מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל

מכון ראוּת קורא לממשלה, ובמיוחד למשרד התמ"ת ולמשרד לפיתוח הנגב והגליל, לבחון תפיסה חדשה לפיתוח אזורי הפריפריה. את התפיסה יציג מחר ב-9:00 גידי גרינשטיין, מייסד ומנכ"ל המכון, בפאנל בנושא 'קפיצת מדרגה בפריפריה'. בפאנל משתתפים בנימין (פואד) בן אליעזר - שר התמ"ת; אייל גבאי - מנכ"ל משרד רוה"מ; אורנה הוזמן-בכור - מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל; עו"ד אריק מויאל - מנכ"ל תאגיד אשכול גליל מערבי; פרופ' שלמה חסון - האוניברסיטה העברית; ואבי פלדמן - מנהל המטה לפיתוח הנגב והגליל במשרד התמ"ת.

פיתוח הפריפריה הגיאוגרפית של ישראל הוא יעד מרכזי של הציונות ושל מדינת ישראל. ואולם, למרות עשורים רבים של השקעות עתירות משאבים, לא צומצמו הפערים הכלכליים והחברתיים בין הפריפריה למרכז במידה ניכרת. אנו מייחסים חלק מכישלון זה לתפיסה שהתעלמה מן הנכסים הייחודיים של אזורי המדינה השונים ולא פעלה למיצויים בצורה שיטתית ועקבית.

מכון ראוּת מצביע על כך שבישראל ישנם מספר אזורים שמכילים בקרבם מנועי צמיחה רדומים, ביניהם הגליל המערבי, הגליל המזרחי, הנגב המערבי והערבה. במסגרת התארגנות אזורית בגליל המערבי כבר זוהו מספר נכסים ייחודיים, שיאפשרו לאזור להתחרות עם אזורים אחרים בעולם במסגרת תעשיית ה-Wellness המתפתחת במהירות. גישה דומה מנחה את מדיניות הפיתוח האזורי של ה- OECD ואומצה לאחרונה גם על ידי מדינות האיחוד האירופי.

האסטרטגיה החדשה, שגובשה יחד עם שותפות 2000 של הסוכנות היהודית ואלכא ג'וינט, היא נדבך מרכזי במאמץ לממש את חזון ישראל 15, שקורא להפוך את ישראל לאחת מחמש עשרה המדינות המובילות באיכות החיים של תושביהן. חזון זה מחייב קפיצת מדרגה כלכלית וחברתית באזורים רבים במדינה. קפיצת מדרגה כזו כרוכה בזינוק כלכלי וחברתי, שיתוף האוכלוסייה כולה בפירות הצמיחה ושמירה על המשאבים לטובת הדורות הבאים.

כדי לקדם קפיצות מדרגה אזוריות נדרשת מעורבות של הממשלה, רשויות מקומיות, מגזר פרטי וארגוני מגזר שלישי. מכון ראות קורא לממשלה לתמוך בהקמת התארגנויות אזוריות נוספות ברחבי הארץ ולהתאים כלי מדיניות קיימים (דוגמת חוק המו"פ) או מוסדות (לדוגמה מכללות אזוריות, סניפי מט"י או מרכזי המו"פ של משרד המדע) כך שיעודדו חדשנות המבוססת על מיצוי הנכסים האזוריים. מדיניות שתמצה נכסים אזוריים תאפשר יצירת תעשיות תלויות מקום שיתרמו לחוסנם הכלכלי של אזורי הפריפריה ושל המדינה כולה.

לפרטים נוספים ולתיאום ראיון, ניתן ליצור קשר עם גל רינת בטלפון 050-9519499 או במייל gahl@reut-institute.org.

למשרד יחסי ציבור של כנס שדרות נא לפנות לאורנה המר בטלפון 052-3258600.

לדו"ח המלא 'חזון ישראל 15 - קפיצת מדרגה של הפריפריה' לחצו כאן.